YABANCI YATIRIMCI DA KAZANMAK İSTİYOR

Yabancı sermayenin ülkemize çekilmesinde lokomotif rol üstlenen inşaat sektörü de, birçok riski barındırsa da, bugün ABD, İngiltere, Fransa ve İtalya’ya göre tatlının üzerine hücum eden arılar misali gelecek vaat eden yönüyle ilgi çekmeye devam ediyor.

http://www.emlakdergisi.net/wp-content/uploads/2016/01/Gayrimenkul-Fuar%C4%B1-1.jpg

Yabancı sermaye yatırımları, her ülke için ayrı bir değer taşıyor. Bugün hangi ülkenin ekonomi politikasına bakarsak, mutlaka yabancı yatırımcıların nasıl çekilebileceği konusunda planlama ve eylemlerin yer aldığını görürüz. Ancak hangi ülkede olursa olsun, yabancı yatırımcı öncelikle yatırım yapacağı ülkede her anlamda ve her alanda güven ve istikrar ister. Genelde riskli yatırımları da tercih etmez. Bazı yatırımcılara göre riski göze almak daha fazla kazanç anlamına da geliyor. Elbette tam tersi olması da muhtemel çünkü ismiyle müsemma “risk” olmasa kazancın da ayarı olmaz.

Türkiye sıraladığım diğer ülkelere göre inşaat açısından yabancı sermayenin iştahını kabartacak zenginliklerle dolu. ‘Türkiye Gayrimenkul Sektörü Temel Göstergeleri’ başlıklı raporlar incelendiğinde 2012’de 2.64 milyar dolarlık gayrimenkul satışıyla hız kazanan süreç, mütekabiliyet yasası ve oturma izninin 1 yıla çıkarılması ile birlikte 5 milyar dolara dayandı. Bugün söz konusu yasada yapılacak bir iki düzenleme ve oturma izninin 5 yıla çıkarılması durumunda 5 milyar doları katlamak hayal sayılmayacak bir vesile olacaktır. Nitekim bu konuda iştahını hiç kesmeden gayretlerini ortaya koyan Ağaoğlu Şirketler Topluluğunun önde gelen isimlerinden Hasan Rahvalı, mevzuat ve prosedürcülüğe dayalı engellerin kalkması durumunda sadece kendi şirketleri eliyle, ülkeye milyar dolarlık girdi sağlayacaklarını dile getiriyor.

Son 5 yılın raporlarını incelediğimizde, yabancı yatırımcıların konut alımı dışında en fazla, AVM ve ticari gayrimenkullere yatırım yaptığını görüyoruz. Yapılan yatırımlarda ise İstanbul başı çekiyor. Değer yönüyle dünyanın en kıymetli şehirleri arasında yer alan İstanbul’un m² birim fiyatında en ucuzlar arasında yer alması ise sektör için hem bir fırsat hem de çalışmayı gerektiren bir argüman olarak karşımızda duruyor.

EMLAK KONUT GERÇEĞİ

Devam edecek…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Scroll Up